Home
RECTORY (773) 768-1423
2864 E. 96TH STREET ~ CHICAGO, IL 60617
  • 01B.jpg
  • 02B.jpg
  • 03B.jpg
  • 04B.jpg
  • 20.jpg
  • 30.jpeg
  • 40.jpg
  • 50.jpg

EASTER MESSAGE

Dear Parishioners and Friends May the Lord give you peace: 

Easter is a time of hope. Jesus is our hope and Savior. Let us surrender ourselves to  His tender love. Then as we place ourselves in His loving arms, we have no further excuse for not letting ourselves be loved by Him. There are rays of hope casting their light on our wounded world and our lives as we begin to emerge from fear and shutdowns.

Even though our church is open again for Holy Mass (some restrictions) with the regular schedule, some of you have not returned. It saddens me to see so many empty pews. Please come and join us. If you are not able to attend, please join us on Sundays for Mass, we are live streaming in English at 9:30am and Croatian at 11:00am. Also we will be streaming Holy Week Services, You can find the information on our Website. 

Dear Parishioners I cannot stress the importance of your regular support to your church at this time due to the results of the corona virus  Financially this has hit us hard since we depend upon your weekly donation. Please mail in you donations, or drop them through the mail slot in the rectory door, or it might be more convenient to do it electronically. Go to our parish website and click the “GIVE ONLINE” link in the left column. For help getting set up or for more information, please call or text Joe 773-405-7083. Thank you for your support and generosity. 

School News: Our parish school has been open the entire school year with in school and live streaming learning. Registration is open for next school year. Dear parishioners and graduates, please continue to support the school. We are trying to update our school alumni data base. Please help by providing any information on family members and friends who have graduated from Sacred Heart.

  Upcoming Events:

-We are planning to BBQ Lamb and Pork for your Easter Dinner Sunday April 4th.  You can place the order after Mass or at the rectory. We are selling BBQ lamb and pork by pound and pre-orders ONLY. You may prepay at the time of your order. Please pick up your order between 10:30am and 1:00pm by the parish hall. You have to put your order in by Monday March 29th.

- First Holy Communion Saturday May 1st, at 4:30pm.

- May Crowning Wednesday May 5th, at 6:30pm.

- Parish Festival, Sunday June 27th. Please keep this date in mind as you make your vacation plans. We need ALL of you to make this festival a success. 

Thank you for your continued support to our parish, your generosity is a sign of your love for your church and it is what keeps our parish going especially at this difficult time. PLEASE continue to send your church donations by mail, drop it off at the rectory or sign up for electronic giving on our web site. 

May your Easter be filled with the peace only our Risen Savior can give. We wish you and your loved ones a HAPPY AND A BLESSED EASTER.     

Yours in Christ,

Fr. Stephen Bedeniković, O.F.M.
Pastor

Dragi župljani i prijatelji, Gospodin vam dao mir:

Uskrs je vrijeme nade. Isus je naša nada i Spasitelj. Predajmo se njegovoj nježnoj ljubavi. Kad se stavljamo u njegove ruke pune ljubavi, nemamo više izgovora ne dopustiti da nas On voli. 

Iako je naša crkva ponovno otvorena za svetu misu (neka ograničenja) s redovitim rasporedom, neki od vas se nisu vratili. Rastužuje me vidjeti toliko praznih klupa. Molim vas, dođite i pridružite nam se. Ako niste u mogućnosti prisustvovati, pridružite nam se nedjeljom na misi, live streaming (prijenos uživo) je u 9:30 na engleskom jeziku, a a na hrvatskom u 11:00 sati. Također ćemo prenositi obrede Velikog tjedna, a informacije možete pronaći na našoj web stranici.

Dragi župljani, ne mogu naglasiti važnost vaše redovite podrške vašoj crkvi u ovom trenutku zbog posljedica korona virusa. Financijski nas je ovo jako pogodilo budući da ovisimo o vašoj tjednoj donaciji. Molimo pošaljite svoje donacije poštom ili ih ubacite kroz pretinac za poštu na vratima župnog ureda. Bilo bi još prikladnije to učiniti elektroničkim putem. Otiđite na našu župnu web stranicu i kliknite poveznicu "GIVE ONLINE" u lijevom stupcu. Za pomoć u postavkama ili za više informacija, nazovite ili pošaljite poruku Joeu 773-405-7083. Hvala vam na podršci i velikodušnosti.

Školske novosti: Naša župna škola otvorena je cijelu školsku godinu s učenjem u školi i s live streaming učenjem. Prijave su otvorene za sljedeću školsku godinu. Dragi župljani i diplomanti, molimo vas da nastavite podržavati školu. Pokušavamo ažurirati našu bazu podataka bivših učenika. Molimo vas, pomozite nam pružiti bilo kakve informacije o članovima obitelji i prijateljima koji su maturirali na Sacred Heart.

Nadolazeći događaji:

-Planiramo napraviti roštilj s janjetinom i svinjetinom za Uskrs, u nedjelju 4. travnja. Možete naručiti nakon Mise ili u župnom uredu. Prodavati ćemo roštilj-janjetinu i svinjetinu samo onima koji su naručili. Možete unaprijed platiti i na vrijeme vaše narudžbe; Možete uzeti svoju narudžbu između 10.30 i 1.00 sati kod župne dvorane. Morate se naručiti do ponedjeljka 29. ožujka.

- Prva Sveta Pričest je u subotu, 1.svibnja u 4:30pm sati.

- Krunjenje Gospinog Kipa je 5. svibnja, srijeda, u 6:30pm sati.

- Župni Festival, u nedjelju 27. lipnja. Kada budete spremali vaše planove za godišnji odmor imajte ovaj datum na umu. Sve vas trebamo kako bi ovaj festival bio uspješan.

Hvala vam na vašim darovima našoj župi,   i to je ono što ovu našu župu posebno pomaže u ovom teškom trenutku. Vaš dar možete poslat poštom, donesite u župni ured ili electronic giving  sve informacije možete nać na našem web site. 

Neka vam Uskrs bude ispunjen mirom koji može dati samo naš uskrsli Spasitelj.  

Vama i vašim najmilijima želimo SRETAN I BLAGOSLOVLJEN USKRS.  

Fr. Stjepan Bedeniković, OFM
Župnik 

MASS SCHEDULE

MASS STREAMED ON YOUTUBE
SUNDAYS 9:30 and 11:00
CLICK HERE

CLICK HERE TO RESERVE YOUR SEAT FOR MASS
YOU MUST REGISTER ONLINE OR BY CALLING THE RECTORY
773-768-1423

CLICK HERE FOR THE
PARISHIONER REOPENING GUIDELINES
FROM THE ARCHDIOCESE

SATURDAY VIGIL: 4:30 PM

SUNDAY: 8:00 AM, 9:30 AM, 11:00 AM (Croatian)

DAILY MASS:
Mon. - Fri. 8:00 AM

HOLY DAYS: 8:00 AM, 7:00 PM

RECONCILIATION:
Saturday 4:00 PM
or anytime upon request

CONNECTIONS


weeklybulletin

giveonline

photo gallery icon

register

  facebook

weblinks